שאלות ותשובות

כל התשובות לשאלות שלכם

איך מתבצע ההשתלה? מה קורה אחרי?

תופעות לאחר הניתוח ושמירה על שיקום הפה

לאחר תהליך השתלת השיניים, הנחשב להליך כירורגי שאינו מסובך, ישנה תקופת החלמה עד שרקמות החניכיים מתרפאות. תקופה זו משתנה ממטופל אחד למשנהו ומושפעת ממצב בריאות הפה ושמירה על היגיינת הפה.

בתום הטיפול יש להישמע להוראות הרופא המטפל ,ולקחת התרופות הנדרשות. אכילת מאכלים רכים ופושרים, וקירור איזור הניתוח עשויים להקל על הכאב שלאחר הניתוח.

בטווח הארוך חשוב להקפיד על היגיינת הפה וביקורת תקופתית אצל הרופא, בכדי לתרום לעמידות שתלי השיניים לאורך זמן רב יותר בפה, כמו גם שיפור הביטחון העצמי ואיכות החיים והכי חשוב חיוך שלא תרצו להוריד מהפנים.

למה באמת כל כך חשוב לשחזר שיניים חסרות ?

במקרה של שן קדמית חסרה, רוב המטופלים ישלימו את החוסר במהירות, בגלל הפרעה אסתטית. אך כאשר שן אחורית חסרה, למשל אחרי עקירה או ריקבון שגרם להרס הכותרת כולה ורק נותרו שורשים בתוך עצם הלסת, לא כולם ימהרו לתקן את המצב, וידחו את הטיפול מסיבות שונות. יש חשיבות רבה לתקן את חוסר השיניים גם בשיניים אחוריות, וזו טעות לחשוב שבגלל שנותרו עוד שיניים שאפשר ללעוס איתן, המצב לא יחמיר ואין סיבה לדאגה.


כאשר אנו לועסים, קיים שיווי משקל במערכת הלעיסה שמבוסס על קשת שיניים שלמה: לחצי הלעיסה שהינם בעיקר על השיניים האחוריות (הטוחנות והמלתעות) מתפזרים בצורה סימטרית מימין ומשמאל, ומנוטרלים. כאשר שן חסרה בעקבות ריקבון קשה או עקירה, קשת השיניים נפגעת, ועלולה להתחיל שרשרת אירועים שמחמירה את המצב ומשפיעה לרעה על מערכת הלעיסה כולה.

הפרת שיווי המשקל בין השיניים באותה לסת וכן בסגר מול הלסת הנגדית עלול להביא לתזוזת שיניים ממקומן הטבעי אל כיוון השן החסרה..

כאשר יהיו שינויי סגר ותנועות שיניים, עלולות להיווצר בעיות נוספות, כמו החמרה של הצטברות פלאק ואבנית, דלקות חניכיים, קשיים בלעיסה, ריקבון ועששת, רגישות בצוואר השן, דלקות בעצב השן ואבצסים ועוד.

ככל שהזמן עובר ללא טיפול, יהיה קשה יותר ויותר לטפל בהפרעות הסגר שנוצרו. למשל, לא בטוח שיהיה מקום לשתל וכתר במקום השן החסרה. כמו כן יש לזכור שעצם הלסת שנותרה לאחר עקירה עלולה להיספג יותר ויותר, והשיניים הסמוכות תהיינה גם הן בבעיה של חוזק עצם לסת ורקמות חניכיים סביבן.

כאשר חסרות כל השיניים האחוריות, נוצר מצב חמור שמכונה "קריסת מנשך אחורי" (Posterior Bite Collapse). מצב זה אופייני לאחר מחלת חניכיים (פריודונטיטיס) מתקדמת ו/או בעקבות הזנחה ממושכת וחוסר טיפול.

כאשר המשנן האחורי חסר ואין סגירה/לעיסה באיזור הטוחנות והמלתעות, עומסי הלעיסה יהיו רק על הניבים ועל החותכות. שיניים אלו  אינן מיועדות ללעיסת מזון. העומסים עליהן גדולים מדי במצב זה, ובמיוחד אם יש מחלת חניכיים והשיניים אינן יציבות בתוך הלסת, עלולה להיות תזוזת השיניים החותכות קדימה ובאלכסון, לכיוון השפתיים, היווצרות רווחים ביניהן השפתיים ינועו גם קדימה ויהיה קושי בסגירן והצמדתן זו לזו, המצב יחמיר, עד לאובדן השיניים, בנוסף בהיעדר תמיכת השיניים הלחיים עלולות לשקוע פנימה וגם להשפיע לרעה על המראה הכללי של הפנים

מצב זה כמובן יהיה קשה עוד יותר לתקן, יצריך השתלות שיניים והשתלות עצם לסת וזמן החלמה מממושך, ובוודאי עלות כספית גדולה.

אז מה התהליך?

השתלים מושתלים בהליך כירורגי אל תוך עצם הלסת כדי שיתפקדו במקום שורש השן החסרה. במשך הזמן תאי עצם מתפתחים סביב השתל ומחזקים אותו למקומו

כמה זמן נמשך הניתוח?

השתלת שתל אחד נמשכת כמה דקות. השתלת כמה שתלים עלולה להימשך כמה שעות, שכן מדובר בעבודה שמחייבת דיוק רב ותכנון קפדני. בתום ההשתלה הולכים המטופלים הביתה ואינם זקוקים לתקופת התאוששות.

הרכבת השיניים – הזמניות והקבועות – נמשכת דקות אחדות, בדומה להרכבת כתר על שן רגילה. עם זאת, כאמור, לעיתים יש צורך בכמה פגישות להתאמה הסופית – עד להשגת התוצאה הרצויה.

איך ארגיש לאחר הניתוח ולמה לצפות?

כמו לאחר עקירת שיניים גם לאחר ניתוח להשתלת שיניים יש לצפות לכאבים. אלה עלולים להחריף לאחר שמתפוגגת ההשפעה של ההרדמה המקומית ולהימשך כמה שעות ולעיתים אף כמה ימים לאחר הניתוח. לכאבים עלולים להתלוות נפיחות, אודם ואפילו דימומים. ניתן להשתמש במשככי כאבים בהתאם להמלצת הרופא המטפל.

נהוג לאפשר תקופת החלמה בתוך עצם הלסת למשך פרק זמן שנע בין מספר שבועות ועד למספר חודשים, כדי לאפשר לעצם להיצמד בחזקה אל השתל.

ברגע שהעצם סביב השתלים התחזקה והשתלים יציבים במקומם, חושפים את השתלים, וניתן להשתמש בהם כבסיס לשחזור של שיניים חסרות, לתמוך בסט של שיניים או לקבע תותבות. בתום התהליך, השתל המשוחזר נראה ומתפקד בדיוק כמו שן אמיתית.

איך מזהים ההשתלה טובה?

בעצם, ניתן לומר שהשתלים הדנטליים מחליפים את שורשי השיניים הטבעיים שתפקידם הוא ליצור חיבור יציב של השן אל הלסת.

השתלים צריכים להיות חזקים ויציבים מאחר והם נושאים עליהם גשר שאליו מחוברים הכתרים הדנטליים, שהם למעשה השיניים החדשות.

שתל דנטלי איכותי חייב להיות חזק על מנת לעמוד בלחצים יומיומיים גדולים הקיימים בלסת ובמקביל לא לגרום לגירוי או פגיעה ברקמת החניכיים. פגיעה כזו עלולה לגרום להתפתחותה של דלקת חניכיים חריפה שהיא הגורם המרכזי המביא בסופו של דבר לכישלון של השתלת השיניים.

זה הזמן לקבוע פגישת יעוץ ללא התחייבות עם המומחים של ביודנט

ולקבל מידע על טכנולוגיות ההשתלה החדשניות